مقایسه اجرایی

 

1- عدم رسيدن بتن به زير قالب ها و به اصطلاح کرمو شدن سطح زیرین دال ها :

 

قالب های یوبوت، ذوزنقه ای شکل هستند و به دلیل وسعت سطح زیرین اگر بتن روانی کافی را نداشته باشد و ویبره مناسب انجام نشود، در زیر مرکز قالب ها بتن کاملا نفوذ نمی کند.

  

 ابتکار صورت گرفته جهت رفع مشکل :

 

ایجاد گوشه های کونیک (پخی) دور تا دور قالب جدید بهسازان و کاهش سطح زیرین قالب، نفوذ کامل بتن به زیر قالب را تسهیل می کند. همچنین وجود این گوشه های کونیک سبب می شود تا توزیع تنش در مقطع I شکل دال، یکنواخت شود و تمرکز تنش در گوشه های اتصال جان تیرچه ها به دال بالا و پایین ایجاد نگردد.

 

                                      

2- شكستن و يا تغيير شكل قالب ها در حين حركت كارگران و در هنگام بتن ریزی :

با توجه به استفاده از مواد پلی پروپیلن بازیافتی در قالبهای یوبوت ( به جهت ایجاد صرفه اقتصادی ) ، نداشتن استحکام لازم هم از لحاظ هندسه و هم از لحاظ جنس مصالح به کار رفته در این قالب ها منجر به شکستن آن تحت اثر بارهای حین اجرا ، مانند حرکت کارگران ، فشار ناشی از پاچش بتن ، حرکت ویبراتور و . . .  می شود.

 

 

ابتکار صورت گرفته جهت رفع مشکل :

استفاده از فوم میانی سبک و مقاوم از جنس پلی استایرن به همراه سینی های پلاستیکی، که مانع از تغییر شکل و شکستن قالب حین حرکت کارگران و در هنگام بتن ریزی می شود .

 

3- نفوذ بتن به داخل قالب های یوبوت و افزایش بار مرده سقف :

با توجه به باز بودن کف یوبوت ها ، در هنگام بتن ریزی مقداری از بتن از زیر به داخل یوبوت ها رفته ( حدوداً 5 سانتی متر ) و شکل مقطع ، وزن دال و محاسات انجام شده را تحت الشعاع قرار می دهد .

 

ابتکار صورت گرفته جهت رفع مشکل :

با توجه به استفاده از فوم میانی در قالب های جدید ، امکان ورود بتن به داخل قالب وجود ندارد .

 

4- صعوبت در نگه داري از قالب در كارگاه ها به جهت وجود شرايط خاص در نگه داري قالب های پیشین:

قالب های یوبوت که از مواد بازیافتی پلی پروپیلن تولید می شوند به جهت جنس مواد تولیدی باید در شرایط محیطی مناسب و دور از نور خورشید نگهداری شوند، تا شکل پذیری و استحکام لازم را حین اجرا داشته باشند.

ابتکار صورت گرفته جهت رفع مشکل:

فوم میانی قالب بهسازان که از جنس پلی استایرن می باشد، در برابر انواع شرایط محیطی مقاومت خود را از دست نمی دهد و نیازی به فراهم نمودن شرایط خاصی برای انبار و نگهداری نیست.

 

 5- عدم امكان استفاده از قالب هايي كه بيش از 4 ماه از عمر آن گذشته بود:

قالب های یوبوت به جهت جنس پلی پروپیلن بازیافتی بعد از مدتی شکل پذیری خود را از دست می دهند و ترد و شکننده می شوند و عملا استفاده از آنها در کارگاه ها با شکستن پی در پی قطعات پلاستیکی همراه است .

ابتکار صورت گرفته جهت رفع مشکل:

فوم پلی استایرن میانی قالب بهسازان به مرور زمان مقاومت خود را از دست نمی دهد. و حتی تا یک سال پس از تولید ، قابل استفاده خواهد بود.

 

RSS

  • سرپرست معاونت بازسازی و مسکن روستائی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران در روز ملی روستا گفت: بنیاد مسکن استان تهران برای نوسازی واحدهایی که مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان را رعایت کنند ۲۰ میلیون تومان تسهیلات با سود پنج درصد پرداخت می‌کند. به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حمیدرضا روستایی اظهار کرد: مبلغ...

  • یک کارشناس بازار کار معتقد است برای جلوگیری از اجحاف و تضییع حقوق کارگران فصلی،‌ باید نظارت و بازرسی از کارگاه‌های کوچک توسط متولیان وزارت کار بیشتر شود. به گزارش بنانیوز(BanaNews.ir)؛ حمید حاج اسماعیلی با اشاره به تاکید قانون کار بر رعایت حقوق کار و پرداخت دستمزد کارگران فصلی، اظهار کرد:...

شبکه های اجتماعی